13

Eğitim Bilgileri:
Gaziantep Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı (1995) ve Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği  (dikey geçişle 2004)

Tanıtım:

1977 Gaziantep doğumluyum. Bana her konuda destek olan harika bir eşim,  5 ile 9 yaşlarında tatlı iki çocuğum var. Yeni şeyler öğrenmeyi, yeni ve ilginç fikirler üretmeyi, resim yapmayı, kitap okumayı, bisiklete binmeyi çok seviyorum.

Kilis S. İyigün İlköğretim Okulu, Anadolu Öğretmen Lisesi, Ekrem Çetin İlköğretim Okulu (formatör), Şanlıurfa Aziz Parmaksız İlköğretim Okulu  ve  Kütahya Fatih Ortaokulunda Bilişim Öğretmeni olarak çalıştım. 2016 Şubat ayından itibaren kadrolu olarak Kütahya Bilim ve Sanat Merkezinde görevime devam etmekteyim.

MEB materyal geliştirme , İngilizce  vb. hizmet içi eğitimlere mümkün olduğunca katılmaya çalışırım. Özel bir eğitim kurumunun bilgisayar donanımı kursuna ayrıca Derneğin düzenlemiş olduğu Bolu ve Kütahya eğitimlerine katılma fırsatım oldu. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün düzenlediği  Arduino ve Makeblock konulu Robotik  eğitimlerine katıldım.

Çalışmalar:

İl çapında elektronik atık toplama kampanyası düzenledim.

11 5

Şu an İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Ortaöğretim kurumları Tubitak projeleri geliştirme çalışmasında eğitimlere devam ediyorum.

2012’de okul içinde iki rekreasyon tasarım sergisi açtım. Çalışmalardan bazıları  yoğun ilgi gördü.

1

Sergide yer alan en güzel çalışmalardan 10 tanesini Ulusal Tasarım Olimpiyadına gönderdim. 6 öğrencim finale kaldı. İl Milli Eğitim il dışına izin vermeyince bazı velilerle beraber İzmir’e final sergisine gittik.

2

2012’den buyana Tübitak Bilim fuarlarına yaklaşık 15 proje yaptık. Proje konularını mümkün olduğunca ilginç ve güncel konulardan seçmeye çalıştım. İki yıl önceki konularımız; artırılmış gerçeklik, makey devreyle araba yarışı simülatörü (bu çalışmamız İstanbul Teknik Üniversitesi  Maker Fuarında sergilenmeye değer bulundu)  ve 3d yazıcılardı. Bu yıl Arduino ile Bluetooth kontrollü araba yaptık.

4

Teknoloji bağımlılığından kurtulma konulu projem il çapında EFED(Eğitimde Farklı Etkinliklerle Dönüşüm Projesi)  projesi olarak kabul edildi ve uygulandı.

6

Artırılmış gerçeklik ile ilgili projem ,  2016 yılında Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği “ Ulusal Özel Çocuklar için Özgün Projeler “ yarışmasında ve Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “Engeller Aşılsın, Fikirler Yarışsın” isimli yarışmada finale kalmaya hak kazandı.

7

2015 yılında yine artırılmış gerçeklik konularında Fatih Eğitim Teknolojileri  Zirvesinde  ve 7. Ulusal Öncü Öğretmenler Zirvesinde bildiri sunumu yaptım.

Yerli Malı haftasında “F klavye ile hızlı yazı yazma yarışması” düzenledim.

Paint’te “Öğrenci gözüyle öğretmen” konulu resim yarışması düzenledim.

Dumlupınar Üniversitesi İleri  Araştırmalar Merkezine ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne sık sık geziler düzenliyorum.

8

“Kalbinde İyiliğe Yer Aç – İyilik Kumbarası”  adında bir değerler eğitimi projesi yaptım.

9

Sevgi Evleri’nde kalan öğrencilerimi konu alan “Sınıf arkadaşım; kardeşim” adlı proje yaptım. Amacım öğrencilerime yol göstermek oldu hep.  Sadece öğretim değil eğitimdi isteğim. Bu yüzden değerler eğitimi ile ilgili projeler de yaptım.

10

Öğrencilerimi farklı alanlarda yarışmalara yönlendirdiğim de oldu.Karikatür, Resfebe gibi. Çok yönlü olmaya çalıştım ve onlara da bunu öğretmeyi  hedefledim.

Tüm bunları yaparken çok yoruldum evet, çok yıprandım. İdarecilerle  ters düştüm bazı noktalarda. Sonuç olarak mutlu muyum? Evettttttttttt :))

Amacıma ulaşma yolunda çabalarım devam edecek. Ben işimi, öğrencilerimi  çooook seviyorum….

fuat-senol

Eğitim Bilgileri:
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi  /  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi
ADÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Ekonomi Bölümü Yüksek Lisans

Tanıtım:
1984 Nazilli doğumluyum. 2007 Eylül ayında MEB de çalışmaya başladım. Aydın ilinde farklı ilçeler ve okullarda görev yaptım. Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İİBF ve Yenipazar MYOda derslere girdim. İsabeyli Ortaokulunda görev yapmaktayım. Sürekli yenilikleri takip etmeye ve sınıfıma adapte etmeye çalışıyorum.  ICSER 2015 Antalya ve EJER 2016 Muğla kongrelerinde tezimi sundum. ID Coaching International Academy’ den ”Coaching Skills for Teachers”  öğrenci koçluğu eğitimi aldım. Derneğimizin 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlediği Ankara atölyesine katıldım. Öğretmen Akademisi Vakfının düzenlediği çeşitli eğitim ve atölyelere katıldım.

ÖRAV’ın 2017 yarıyıl tatilinde gerçekleşecek olan “Kısmi Zamanlı Eğitmen” programı için davet aldım. 2015 yarıyıl tatilinin ikinci haftası İstanbul Maker Lab.da misafir öğretmen olarak 5 gün boyunca Kendin Yap kültürünü deneyimledim. YTÜ-BÖTE’nin düzenlediği TÜBİTAK destekli “Programlama Dili Eğitiminde Kullanılan Yeni Teknolojiler ve Metodolojiler” programına katıldım

Çalışmalarım:

“Öğrenen Lider Öğretmen” ve “Çözüm Odaklı İletişim” eğitimlerinin görev yaptığım okulda ve diğer okullarda da gerçekleşmesini sağladım.

Maker Hareketi, Robotistan, Maker Hane, Rober Collage Makers vb. alanımızla ilgili kişi kurum ve kuruluşlarla iletişim kurdum, çalışmaları takip ettim.

“Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor” eğitimine katılarak Habitat Derneğinde eğitimci olarak görev almaya başladım.

Anaokulundan yükseköğretime kadar tüm öğrencilere ve velilere bilişim eğitimleri düzenliyorum.

BT sınıfı oluşturmak için tüm bölgemi seferber ettim. Çok meslektaşıma örnek olabilecek bir sınıf yaptım.  Scratch, S4A, mblock, kodu game lab, app inventor, tinkercad, sculptris, arduino ve makey makey, code.org kullandığımız bir sınıfımız oldu. Sanal gerçeklik VR teknolojisini sınıfımıza taşıdık. QR kodla gizli şifreleri bulup ödülleri kaptık. Kahootla öğrendiklerimi zevkle pekiştirdik. Class Dojoyla pekiştieçlerimizi verdik.

20161028_10564020161028_114316

Öğretmen arkadaşlarla 7 Sanat Eğitim Bilişim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği kurduk. . Comenius projeleri, bilişim etkinlikleri, izcilik, heykel, beyzbol ve basketbol alanlarında faaliyet göstermekteyiz.

20161011_100450 20161028_111303

Massachusetts Institute of Technology’den neyimiz eksik dedik ve öğrencilerimle Maker İsabeyli Team (mit) çalışma ekibi oluşturduk. Komputasyonel düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik etkinliklerkodlama ve robotik çalışmaları yapıyoruz. 
Öğretmen arkadaşlarımla 7 Sanat Eğitim Bilişim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini kurduk. Sosyal sorumluluk bilincimizi sadece öğretmenlikle sınırlandırmadan daha iyi işleri, daha iyi projeleri üretebilmek ve en önemlisi de bürokrasiyi aşmak için  sivil toplum kuruluşuna dönüştük. Comenius projeleri, bilişim etkinlikleri, izcilik, heykel, beyzbol ve basketbol alanlarında faaliyet göstermekteyiz. Büyük çoğunluğunu kendi okulumuzdan mezun ettiğimiz bayan öğrencilerimizin oluşturduğu basketbol takımımız 2.Lig de tüm maddi-manevi imkansızlıklara rağmen mücadele etmektedir. Takımımız bünyesinden milli takım kadrosuna çağrılmış 1 oyuncumuz bulunmaktadır. İzcilik şubemizin düzenlediği, geleneksel hale getireceğimiz, 10 Kasım’da atamıza saygı yürüyüşümüze yaklaşık 1000e yakın veli ve öğrencimizle katıldı. Eğitimin 4 duvarla sınırlandırılmasına kesinlikle karşıyız…
eski-2  eski-1yeni_ilave20151209_100035  yer-yoksa-elenebilirarduino 20161028_115548 20161028_113710 20161028_111312 20160414_133700  20151208_095914 20151022_152437 20151014_164754 20141020_102008 7-sanat-2-lig
BT sınıfı oluşturmak için tüm imkanlarımı seferber ettim. Birçok meslektaşıma örnek olabilecek bir sınıfı sıfırdan oluşturdum.

hakan-yandim

Eğitim Bilgileri:
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü/ 2006 Mezunu
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetim Teftiş Planlaması ve Ekonomisi 2013

Tanıtım:

Bilecik Bozüyük Halk Eğitimi Merkezinde Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak çalışıyorum. Doğa yürüyüşlerine katılmak ve kamp kurmak hobilerim arasında yer alıyor. Evliyim ve 3 yaşında bir oğlum var. Çeşitli kitaplar yazdım. Dergi ve gazetelerde çeşitli özelikle şiir köşeleri hazırladım. Yayın editörlüğü ve yayın asistanlığı yaptım. Çok sayıda programa katıldım.

Eskişehir Ahmet Sezer İlköğretim Okulu, Dr. Mustafa Çamkoru İlköğretim Okulu, Kahramanmaraş Muallim Hayrullah Efendi İlköğretim Okulu, Aksaray Kederli İlköğretim Okulu, Ağaçören İlçe Milli Eğitim Müdüdürlüğü, Hüsrev İlköğretim Okulu, Ağaçören Halk Eğitimi Merkezinde öğretmen, eğitici formatör ve müdür vekilliği görevlerini yerine getirdim. 

Çalışmalarım:

Öğretmenlik mesleğimin yanı sıra web tasarım ve Google SEO uzmanlığı alanlarında çalışmalar yapıyorum. İleri Ofis Adobe CS4 – CS5 – Captivate 5 Eğitmenliği yaptım.

Web Sayfası Olmayan Okulumuz Kalmasın Projesi ile 2008 yılında çalıştığım ilçede hayata geçirdim ve birleştirilmiş sınıf köy okullarının bile web sayfaları oldu.

Proje Tabanlı Beceri Yarışmasında internet üzerinden kursiyerlerin eğitim alacağı ve online sınavlar ile başarılarının ölçüleceği E-Sertifika projemiz mansiyon ödülüne layık görüldü.

‘’Sevgili Anneler Çocuklarınız İçin Bir Fedakârlık Daha Yapın!’’ sloganı ile   Annem Bilgisayar Öğreniyor Projesini gerçekleştirdik. Eğitim çağının dışında kalmış ve bilgisayar eğitimi almamış 300 anneye Temel Bilgisayar Okuryazarlığı eğitimi verdik.

annemhurriyethaber

Bilecik ili Yılın Fark Yaratan Öğretmeni oldum. Ankara’daki dört günlük program dahilinde Milli Eğitim Bakanlığı, TBMM, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı ziyaretlerinde bulundum.Milli Eğitim bakanımız ile Anıtkabir ziyareti, meclis başkanı ve başbakanın bizi kabulü Cumhurbaşkanımız ile köşkte öğlen yemeği çok özeldi.

h1

Ücretsiz Bilişim Eğitimleri Gönüllü Danışmanı olarak Türkiye’nin farklı yerlerinde görev yapan 8 Bilişim Teknolojileri öğretmeni ile Çizgi Tagem Türkiye’nin ilk Office 2010 eğitimini gerçekleştirdik. İçerikler internet üzerinden tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunuldu.

Bilişim Teknolojileri Sektöründe İlk Ulusal Yeterlilik Projesi – Bilişim Danışmanlığı yaptım. Bilişim alanındaki standartların belirlendiği bu projede mesleğimizdeki birçok alanın yeterliklerini alan uzmanları ile birlikte belirledik. Sonrasında oluşturulan sınav merkezi soru bankasına binlerce soru hazırladım ve yine diğer uzmanlar tarafından sisteme eklenen binlerce sorunun kontrolünü ve düzeltmesini gerçekleştirdim.

Bilgisayar Öğrenmenin Kısayolu 1 ve 2 Kitaplarını yazdım. 528 sayfalık kitapta 572 konu başlığı yer alıyor. A’dan Z’ye Bilgisayar Kullanımını anlatan kitabın yanında yer alan Yardımcı DVD içerisinde 9 saat 42 dk video eğitim, 1250 slayttan oluşan sunumlar, uygulama dosyaları ve PDF belgeler yer alıyor. 3 işletim sisteminin bir arada anlatıldığı kitapla beraber günler, aylar dolusu çalışma ürünü olarak DVD hazırladım.

h2

selcuk-yusuf-arslan

Eğitim Bilgileri:
Yüksek lisans Gazi Üniversitesi, Bilişim Enstitüsü
Doktora Hacettepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi

Tanıtım:

Ankara Ayrancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. Her öğrencinin farklı yetenekleri olduğunu ve hepsinin çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Çalışmalarım:

“Bilimsel Araştırma Kulübü” isimli çalışmam ile 2017 yılında Macaristan’da yapılacak olan Science On Stage Europa’da ülkemizi temsil edecek öğretmenlerden biri seçildim.

2016 yılında uluslararası Pohar Vedy Bilim yarışmasında ülke çapında birinci olan öğrencilerim Türk Hava Yolları desteğiyle Çek Cumhuriyetine gittiler ve 5.lik kupası kazandılar.

Bilim yarışmasında öğrencilerim uçak, ev güvenlik sistemi, sıvı transferi ve ses iletim cihazları tasarladılar. 16-17 yaşlarında farklı bir ülke kültürüyle tanışmak onlar için gerçekten büyük bir fırsattı.

Trafikte Gençlik Hareketi projesi kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Goodyear tarafından finali Antalya’da düzenlenen “Trafikte Genç Fikirler Proje Yarışması” sonucunda da “Trafik Okulu” isimli bir proje gerçekleştiren öğrencilerim ülke çapında birinciliğe layık görüldüler. Proje kapsamında yaklaşık 1000 okul öncesi öğrencisine, tasarladıkları eğitsel materyal ile trafik eğitimi vermeyi başardılar. Eğitimler sonunda başarılı öğrencilere sponsor desteğiyle ödüller ve katılım belgesi verdiler. AVM’lerde stantlar açtılar. Proje paydaşlarıyla uyumlu bir sosyal sorumluluk projesini başarıyla yürüttüler.

DEKMEB tarafından düzenlenen “Korsan Kitapla Mücadelede En İyi Fikir Yarışması” ‘da da öğrencimin fikri birincilik ödülü kazandı. Öğrencilerimin bu konuda duyarlı olması proje fikri üretmesi ve fikirlerinin beğenilmesi son derece olumluydu.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak özellikle yazılım üretme konusunda da çalışmalar yapmaktayım. Programlama dersine girdiğim öğrencilerle projeler geliştirdim. II. Türkiye Matematik Olimpiyatları-Dijital Öğretim Materyal dalında öğrencilerim yaptıkları yazılımlarla 3 altın, 6 gümüş madalya kazandı.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması Bölge Final sergisi sonucunda da öğrencilerim Değerler Eğitimi dalında 4.lük, Coğrafya dalında da sergilenmeye değer bir proje ortaya çıkartmayı başardı.

Sadece bu yıl değil geçtiğimiz yıllarda da bu ve benzeri başarılarımız oldu. Geçen yıllarda TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması, Psikoloji alanında Bölge Birinciliği, Trafik Olimpiyatları Türkiye Birinciliği, Matematik Fuarı Türkiye Birinciliği, Türkiye Değer Ödülleri İlçe Birinciliği, İLESAM Logo ve Slogan Yarışması İl Birinciliği gibi birçok yarışmada öğrencilerim dereceler alıyor ve beni gururlandırmaya devam ediyor.

Geçen yıl yürüttüğümüz bisiklet kullanımını yaygınlaştırma projemiz Al Jazeera TV tarafından haber yapılarak tüm dünyayla paylaşıldı.

İmkanları yetersiz olan aile çocuklarının maddi ödüller kazanması, bilimsel araştırma yapmanın keyfini yaşamaları, farklı şehirlerde ve ülkelerde çalışmalara katılması ve en önemlisi bu yolla onlarda olumlu davranış değişikliklerine vesile olmam beni çok mutlu ediyor.

Yaklaşık üç yıldır meslek lisesi öğrencileri ile ulusal ve uluslararası yarışmalara katılıyorum. Meslek lisesine gelen çocukların kapasitesinin düşük olması sebebiyle özel bir çalışma yürütmeyi gerektiriyor. Öğrencileri tanıdıktan sonra onların yetenekli olduğu alanları not ediyorum. İlk derslerimi sadece buna ayırıyorum. Daha sonra yıl içinde hangi sosyal, bilimsel faaliyetlere katılabileceğimizi araştırıyorum ve öğrencilerden gruplar oluşturuyorum. Akademik başarıları daha yüksek olan öğrencilerle benim meslek liseli öğrencilerim de yarışabilecek seviyeye geldiler. Bütün yıl iyi bir hazırlık aşamasından sonra eğitim-öğretim yılının son ayları meyvelerini alıyoruz.

Ve son olarak öğretmenliğe bakış açımı George Bernard Shaw’ın güzel sözleriyle anlatmak istiyorum;
“Hayat benim için küçük bir mum değil. Bir süre için elimde tuttuğum muhteşem bir meşale ve onu gelecek nesillere geçirmeden önce mümkün olduğunca parlak bir ışık saçmasını istiyorum”

s3 s2 01selcukyusufarslan 2 3 4 5 6

ben

Eğitim Bilgileri:
Konya/Selçuk Üniversitesi  /  2006 Mezunu

Tanıtım:

Sivas Yıldızeli/Karalar Köy Okulu, Reşat Şemsettin Sirer İlköğretim Okulu, Celal Bayar Ortaokulu ve İzmir/Kiraz Yatılı Bölge Ortaokulunda çalıştım. İzmir/Menemen Koyundere Ortaokulunda görev yapmaya devam etmekteyim. Evli, dünyalar tatlısı Zeynep ve Kerem’in babasıyım. Yeniliğe açık, hümanist ve bu vatanın sevdalısıyım.

Çalışmalarım:

Dijital Pano TV’yi 2013 yılında kendi okulum için tasarlamış ve kullanırken , 2015 yılında da yönetim paneli entegre edilerek ve gelen istekler doğrultusunda geliştirerek tüm ülke için kullanıma sundum. Gün itibariyle ortalama 300 öğrencili 1900 devlet okulunun üye olduğu ve kullandığı bu sistemin kabaca 570.000 ziyaretçi, öğrenci, öğretmen ve veliye hitap ettiğini düşünüyorum. Ücretsiz sunulan Dijital Pano TV ile Devletime, Milletime ve Ülkeme bir nebze olsun faydalı olabildiğimi düşünüyorum.

http://www.dijitalpanotv.com/

imag2067 dijitalpano faceehurriyetders-isimleri

1

Çalışmalar:

Bilgisayarbilisim.net sitemizi yaparak yayında kalması adına 2007 yılından beri çaba göstermekteyiz. Orhan Gazi ORAK, Selim BAYKÖSE, Hasari KAŞKAN, Engiz ÖZDİL, Ali AYRILMIŞ ve aramızda bulunmuş daha birçok ekip arkadaşımız ile birlikte bugüne kadar kar amacı gütmeden, tamamen ücretsiz fayda amaçlı yayına devam ettirdik. Kimi zaman sponsor desteği edinerek, kimi zaman da kendi imkanlarımızla kendimize ait sunucumuzun giderlerini karşılamaya çalışmaktayız. Sitemizin 100.000 üyesi ve 140.000 konu/başlık sayısı bulunmaktadır. Günlük ortalama 550 mesaj atılmaktadır. Site bt eğitimcilerinin iletişim ve paylaşım platformu olarak Alexa verilerine göre en çok ziyaretçi alan 500 site içerisinde yer almaktadır.
   bblogo   
 
2010 yılında Cebit Bilişim Fuarında Bilişim Öğretmenleri çalıştayı düzenledik. Toplamda 700 bilişim öğretmeni ve o dönemde Yeğitekten başta Genel Müdür Yrd. Tunay Alkan bey ve birkaç yönetimiz de çalıştaya katıldılar. http://www.bilgisayarbilisim.net/cebit-eurasia-bilisim-2010-f244/bbnet-cebit-calistay-programi-t51007.html
 027
2011 Bilişim Zirvesi: 2011 de istanbul’da düzenlenen Bilişim Zirvesin panelinde yer aldık. http://www.bilgisayarbilisim.net/bbnet-etkinlikleri-f249/fatih-projesi-paneli-ve-bbnet-t66095.html